Kad standarta risinājumi neder: ražošanas līnijas modernizācija

2024 04 08

Nolemjot atjaunināt ražošanas līnijas, uzņēmumiem nereti nākas saskarties ar specifiskiem izaicinājumiem, piemēram, trūkst vietas modernāku iekārtu uzstādīšanai. Šādās situācijās standarta risinājumi nederēs, jo jāņem vērā konkrētie apstākļi un modernizācijas īstenošanai jāmeklē nestandarta risinājumi. Kompānija „PakMarkas”, kas jau uzkrājusi vairāk nekā 30 gadu pieredzi, atklāj, kādi izaicinājumi var sagaidīt un kā tiem sagatavoties.

Vietas trūkums ir problēma ne vienam vien uzņēmumam, kurš nolemj automatizēt jau darbojošos ražošanas līniju. Nākas pielāgoties esošajam telpu izvietojumam un ir svarīgi arī plānot vairākus soļus uz priekšu, izvērtējot vājākos ražošanas līnijas posmus, kuri vēlāk var kļūt par „pudeles kakliem” un kuru dēļ modernizācija var nedot vēlamo efektu.

„Visbiežāk Lietuvas uzņēmumi maina nevis visu ražošanas līniju, bet tikai to daļu, kur tiek izmantots fizisks spēks, darbs ir monotons un ir lielāka cilvēciskas kļūdas iespējamība. Viena no visbiežākajām problēmām procesu automatizēšanā uzņēmumos, kuri darbojas jau ilgāku laiku, ir neracionāls plānojums un vietas trūkums. Ja projektējot jaunu rūpnīcu jau uzreiz tiek ieplānots, kādas iekārtas tiks uzstādītas, tad vecākas līnijas modernizēšanā nākas pielāgoties esošo telpu specifikai. Šādā gadījumā galvenais ir izvairīties no situācijas, ka modernizējot vienu līnijas daļu un palielinot tās ražīgumu, kāds no līnijas posmiem tomēr plānoto efektivitāti nesasniegs un saskarsimies ar ražošanas ierobežojumiem. Tieši tādēļ nepieciešami personalizēti, nestandarta risinājumi,” skaidro Vaidas Pukinskas, „PakMarkas” Inženierijas pārdošanas daļas vadītājs.

Uzņēmums saviem klientiem palīdz iziet visu modernizēšanas ceļu, sākot ar konsultācijām, izvērtējumu un padomiem un beidzot ar līnijas projektēšanu, personalizētu risinājumu izstrādi, iekārtu uzstādīšanu, garantijas un pēcgarantijas apkopi un servisu.

Noteikt vājāko posmu un atrast risinājumu

„Ražošanas efektivitātes palielināšana ir kritiski svarīga, jo tam ir noteicošā ietekme uz mūsu konkurētspēju gan vietējā, gan starptautiskajā tirgū,” uzsver Darius Murauskas, UAB „Vilniaus pakuotė” ģenerāldirektors. Šis uzņēmums kopā ar „PakMarkas” ir īstenojis unikālu robotizācijas projektu. „Uzņēmumā tagad esam pārgājuši uz pilnībā automatizētu pakošanas procesu un šis risinājums ir palielinājis darba efektivitāti gandrīz par 20 %.”

Ražošanas līnijas darba ātrumu uzņēmumā „Vilniaus pakuotė” ierobežoja posmi, kur tiek formētas gofrētās kastes un padotas uz līniju. Tā kā ceha platība ir neliela un jaunu iekārtu daudzums ir ierobežots, „PakMarkas” speciālisti uzprojektēja darba vietu vienam robotam, kuram tad arī tika nodotas šīs funkcijas. Tas ļāva pat divas reizes – no 11 uz 6 sekundēm saīsināt kastes locīšanas un padeves procesu.

Darius Murauskas Vilniaus pakuotė
Darius Murauskas, UAB „Vilniaus pakuotė” ģenerāldirektors.

„Vilniaus pakuotė” pastāvīgi monitorē ražošanas plūsmu, analizē faktorus, kas kavē ražošanas efektivitāti; uzņēmums ir arī veicis dažādu materiālu un izstrādājumu tipu ietekmes uz kopējo ražošanas plūsmu detalizētu pētījumu. „Konstatējām, ka tieši pakošanas un kastu veidošanas procesi visvairāk bremzē kopējo ražošanas plūsmu, vienlaikus secinājām, ka tos ir pietiekoši viegli automatizēt. Lai modernizēšanas projekts būtu sekmīgs, liels bija arī „PakMarkas” speciālistu ieguldījums, sniedzot nepieciešamo ekspertīzi un aktīvi piedāvājot risinājumus,” stāsta D. Murauskas.

Tomēr ne vienmēr uzņēmums pats spēj noteikt, kas tam vislabāk palīdzētu celt ražīgumu vai arī atrisināt efektivitātes problēmu. Daudzus gadus pastāvējušiem uzņēmumiem nereti nav pat telpu plāna, kurā būtu atzīmētas uzstādītās iekārtas. Tādēļ „PakMarkas” speciālisti ne tikai uzstāda aprīkojumu, bet arī var sniegt rekomendācijas par to, kurš risinājums – robotizēta sistēma, automatizēts konveijers vai kas cits – būs vispiemērotākais, ņemot vērā uzņēmuma ražošanas telpu plānojumu, iekārtu izvietojumu, ražojamā produkta specifiku vai jaunās vajadzības. Ja nepieciešams, „PakMarkas” veic arī telpu un iekārtu uzmērīšanu, digitalizē informāciju. Trīs desmitgadēs uzkrātā pieredze ļauj kompānijai sniegt argumentētas konsultācijas un palīdzēt klientiem izlemt, kuru līnijas daļu vērts atjaunināt vispirms un kā to varētu īstenot.

„Meklējot risinājumu vēlamā mērķa sasniegšanai ar optimālākajiem līdzekļiem, skaidrojam uzņēmuma vajadzības, vērtējam esošo situāciju, telpas, iekārtas, produkta specifiku, kā arī rezultātu, kurš tad būtu uzskatāms par sekmīgu. Atbilstošākā risinājuma meklējumos iekļaujam konstruktorus, līniju projektētājus, produkta speciālistus, automātikas inženierus, projektu inženierus un robotikas speciālistus, konstruktori var izstrādāt individuālu projektu un uzprojektēt nestandarta iekārtas. Mēdz arī būt tā, ka izgatavojam prototipus un tos testējam, lai pārliecinātos par izstrādātā risinājuma efektivitāti,” skaidro V. Pukinskas.

Viņš uzsver, ka īpaši svarīgi ir neaizmirst izvērtēt arī plānus par paplašināšanos nākotnē, ražošanas apjomu palielināšanu, jaunu produktu vai iepakojumu ieviešanu. Tas tiek ņemts vērā, izvēloties iekārtu vai automatizācijas risinājumu, tiek izvērtēts iekārtas universālums, iespējas palielināt ražību nākotnē un iespējas to lietot ar citu produktu.

 

KonvejeriaiRobotizācija pieejama daudziem

„Lietuva jau sen ir zaudējusi lēta darbaspēka valsts statusu, tāpēc lai saglabātu un nostiprinātu savu pozīciju tirgū, nepieciešams investēt modernās tehnoloģijās. Automatizēti un robotizēti risinājumi ne tikai palielina darba ražīgumu, bet arī ļauj nodrošināt augstu kvalitātes līmeni, uzlabo darba apstākļus un darbinieku iesaisti,” pārliecināts „Vilniaus pakuotė” vadītājs.

Tiesa, nereti valda viedoklis, ka ne katra uzņēmuma ražošanas procesus iespējams automatizēt vai robotizēt, īpaši tad, ja uzņēmums darbojas jau ne pirmo desmitgadi un tam jau ir, šķiet, līdz sīkākajām detaļām saskaņoti procesi. Joprojām izplatīts arī mīts, ka robotizācija ir ārkārtīgi dārgs un tikai lielajiem uzņēmējiem paceļams pasākums, bet robotu vadīšanai būs jāmeklē īpaši augsti kvalificēti darbinieki. “PakMarkas” eksperts šos apgalvojumus noraida.

“Ne reizi vien nācies viesoties uzņēmumos, kur domā, ka to darba procesus nav iespējams mainīt. Taču atliek vien pastaigāt pa ražošanas telpām un vienmēr var atrast vietas, kur ieviešot pat daļējus automatizācijas risinājumus tiktu sasniegta augstāka darba efektivitāte, kvalitāte, samazināta darbinieku fiziskā slodze. Robotizētas darba vietas ierīkošana var arī nemaksāt 50 tūkstošus eiro, uzstādot sistēmu un visu automatizējot, atliek vien apmācīt operatorus vienkāršu iedarbināšanas un vadības funkciju veikšanai,” saka V. Pukinskas.

Robotizēto sistēmu uzturēšanas, apkopes un servisa pakalpojumus var uzticēt speciālistiem. “PakMarkas” rīko arī mācības personālam, kuram būs jāstrādā ar jaunajām iekārtām. Īstenojot unikālus projektus, uzņēms ir atvērts sadarbībai un ir pārliecināts, ka tieši šāds ceļš ir ilgtspējīgākais.

“Daudz ko izdarām paši, taču kooperējamies arī ar partneriem, kas nodarbojas ar līdzīgu biznesu, ar iekārtu ražotājiem no Lietuvas un ārvalstīm. Atklātā sadarbība mums palīdz paplašināt savas iespējas, dalīties ar esošo “know how”, dod iespēju uzņemties sarežģītākus projektus un sekmīgi tos īstenot paredzētajā laikā. Mēs esam atvērti nevis konkurencei, bet sadarbībai,” uzsver “PakMarkas” Inženierijas pārdošanas daļas vadītājs.