Spriedze uzņēmējdarbības vidē mudina ražotājus meklēt risinājumus
Ražošanas procesu automatizācija nebūt nav jauna tēma, taču tā nezaudē savu aktualitāti, drīzāk pretēji. Stingrākas prasības attiecībā uz darbinieku veselības profilaksi un darba apstākļiem, darba algas pieaugums un darbinieku trūkums kļūst par svarīgu stimulu automatizācijai un robotizācijai. Jo īpaši tāpēc, ka tirgū ir risinājumi, kas pielāgoti ne tikai lieliem, bet arī vidējiem vai pat maziem uzņēmumiem, un to ieviešana sniedz daudzpusīgu ieguvumu.
Viens no aktuāliem un rūpniecības uzņēmumiem svarīgiem jautājumiem ir grozītais regulējums, kas attiecas uz kravu pārkraušanu ar rokām. 2022. gada 1. maijā stājusies spēkā “Arodriska ergonomisko faktoru izpētes metodisko norādījumu” redakcija nosaka jaunas svara prasības kravām, kas tiek pārkrautas ar rokām. Iepriekšējā fiksētā svara 10 un 30 kg vietā tagad regulētais slodzes svars svārstās no 3 līdz 16 kg sievietēm un no 5 līdz 25 kg vīriešiem.
Kā teikts Valsts darba inspekcijas skaidrojumā, šī lēmuma mērķis ir uzlabot ar darbu saistītu slimību profilaksi: ergonomisko faktoru izraisītās arodslimības valstī veido gandrīz pusi no visām pēdējos gados diagnosticētajām arodslimībām.
Un darba devējiem, kuri jau tagad saskaras ar darba algu pieaugumu un darbinieku trūkumu, stingrākas prasības nozīmē vienu: ražošanas plānu īstenošanai nepieciešamā darbaspēka trūkums būs jūtams vēl vairāk nekā līdz šim. It īpaši to izjutīs uzņēmumi, kas strādā ar smagākām, lielgabarīta kravām.
Palīgā nāk automatizācija
“2022. gada 1. ceturkšņa vidējā mēnešalga salīdzinājumā ar 2020. gada attiecīgo periodu pieaugusi par 25 %. Tajā pašā periodā minimālā mēnešalga pieaugusi no 607 līdz 730 EUR, un vakanču skaits sasniedzis rekordu (26–27 tūkst.). Šobrīd tirgū īpaši trūkst nekvalificētu darbinieku, paātrinās darba algas pieaugums, un darba riska novērtēšanas prasības kļūst arvien stingrākas. Darba devēji šobrīd ir nonākuši situācijā, kad jāmeklē radošas izejas no izveidojušās situācijas,” – norāda uzņēmuma “PakMarkas” robotikas attīstības vadītājs Simons Bauža (Simonas Bauža).
Viens no iespējamiem risinājumiem ir darba atvieglošana un darba procesu automatizācija, kas ļauj ne tikai paaugstināt darba ražīgumu un produktivitāti, bet arī uzlabot ergonomiku un darba drošību. Inženiertehnisko ergonomisko risinājumu spektrs ir ļoti plašs: no manuāli mehāniskām vai pusautomātiskām iekārtām līdz pilnībā automātiskām kraušanas un noņemšanas no paletes sistēmām. Kurš no tiem ir piemērotākais konkrētajam uzņēmumam, jālemj kopā ar speciālistiem. Pēc S. Baužas teiktā, ja, konservatīvi rēķinot, projekts atmaksājas pusotra gada laikā, un iekārta var kalpot vismaz 100 000 stundu, par šādu ieguldījumu būtu jādomā nekavējoties.
“Sākumā svarīgi ir izpildīt mājasdarbu – tikt skaidrībā ar problēmu, noskaidrot iespējas un tirgū ieviestos risinājumus, definēt uzdevumu, budžetu un īstenošanas termiņus. Kad ir vīzija, var jau mērķtiecīgi vērsties pie integrētāja, kurš ne tikai uzdos pareizos jautājumus, bet arī palīdzēs sagatavot projektu,” iesaka eksperts. “PakMarkas” līniju automatizācijas jomā strādā vairāk nekā divus gadu desmitus.
Viens no jaunākajiem uzņēmuma realizētajiem projektiem ir pusautomātiska un pilnībā automātiska kastu un ar termoplēvi pārklātu paku paletēšana pārtikas, dzērienu un ķīmiskās rūpniecības uzņēmumos. Ieviestie risinājumi ne tikai būtiski ir palielinājuši līniju produktivitāti, bet arī ļāvuši samazināt darba vietu skaitu ražošanā.
Daudzpusīgs ieguvums
Automatizācija un robotizācija sniedz ne tikai taustāmus rezultātus, kas redzami finanšu pārskatu pēdējā rindā. Tas ceļ arī uzņēmuma prestižu, stiprina moderna uzņēmuma tēlu, kas iet kopsolī ar inovācijām, palīdz uzturēt nemainīgu darba kvalitātes līmeni, samazina cilvēcisko kļūdu iespējamību un noliktavas izmaksas.
Tas ir racionāls ieguldījums, kas pozitīvi ietekmē daudzus uzņēmuma darbības aspektus.
“Automatizācija galvenokārt palielina darbības efektivitāti, paver iespējas palielināt ražošanas produktivitāti un nodrošināt daudz ātrāku un raitāku procesu norisi.” Turklāt tas ļauj sasniegt augstākos kvalitātes standartus. Tomēr ne mazāk svarīgi ir tas, ka jaunas, modernas tehnoloģijas nodrošina komfortu un labus darba apstākļus mūsu darbiniekiem. Tas mums ir ļoti svarīgi,” – stāsta “Gubernija” ražošanas direktors Artūrs Perednis (Artūras Perednis).
2018. gadā alus darītavu “Gubernija” iegādājās AB “MV GROUP Production” un kopš tā laika uzņēmums konsekventi iegulda iekārtu modernizācijā, progresīvās tehnoloģijās un jaunos produktos. Kā jau katrā ražošanas uzņēmumā, kravas un to pacelšanas darbi rūpnīcā ir ikdiena. Pērn “Gubernija” automatizēja paku novietošanu uz paletēm – strādnieku rokām veikto grūto un neērto darbu pārņēma Japānā ražots robots, kas to veic daudz efektīvāk. Uzņēmums paletēšanas iekārtās ir ieguldījis 330 000 EUR, īstenojot projektu kopā ar “PakMarkas”.
Pēc A. Peredņa domām, paku novietošanas automatizācija ir tikai pirmais solis ceļā uz ražošanas robotizāciju. Šogad rūpnīca plāno turpināt darbu automatizācijas virzienā, kā arī atjaunināt programmas.
“Projekta īstenošanai atkal esam izvēlējušies partnerus no Lietuvas. Mēs esam Lietuvas alus darītava, tāpēc ļoti priecājamies, ka varam kvalitatīvi sadarboties ar mūsu valsts uzņēmumiem,” – stāsta ražošanas vadītājs vienā no Lietuvas vecākajām alus darītavām.
Ne tikai lielajam biznesam
Pēc S. Baužas teiktā, mūsu valsts un reģiona īpatnība ir to mazo un vidējo uzņēmumu pārsvars, kuriem ir plašs produkcijas klāsts un kuri ražo nelielās partijās. Budžeta iespējas parasti tiem ir diezgan ierobežotas un ražošanas telpās trūkst vietas. Tāpēc rūpnieciskās automatizācijas nākotne Baltijas reģionā ir elastīgi, kompakti un ekonomiski risinājumi.
“Piemēram, pusautomātiskā paletēšanas sistēma ar robotu ir lieliski piemērota maziem un vidējiem uzņēmumiem. Tā aizņem tikai 10 m2, var strādāt ar divām līnijām vienlaikus, un nepieciešamības gadījumā to viegli var pārvietot citur vai modernizēt. Lai operatoriem atvieglotu palešu iekraušanas un izkraušanas darbus ar minimālām izmaksām, uzņēmumi bieži izvēlas manuālos pacēlājus,” – stāsta “PakMarkas” robotikas attīstības vadītājs.
Kopš 2018. gada “PakMarkas”, kas pārstāv globālā ražotāja “Kawasaki” industriālos robotus, Baltijas valstīs tiek uzskatīts par vienu no tirgus līderiem, kas strādā ar pārtikas, dzērienu un ķīmiskās rūpniecības uzņēmumiem. Pēdējie “PakMarkas” realizētie projekti – iekārtas stikla pudeļu ievietošanai plastmasas kastēs, māla pudeļu depaletizators vairākās rindās, risinājums plastmasas tvertņu ar šķidrumiem novietošanai uz paletes – atvieglos operatoru darbu un atsevišķos gadījumos pat vairāk nekā dubultos darba ražīgumu.
2021. gadā uzņēmums realizēja divus nozīmīgus konceptuālus projektus: mobilo kompakto paletēšanas risinājumu ar robotu līdz 100 kg smaguma iekraušanai un robotizētu locīšanas sistēmu gofrētā kartona kastēm darbam ar trīs dažādiem formātiem, sasniedzot darba ražīgumu līdz 10 vien./minūtē. Abi ir paredzēti tieši mazākiem uzņēmumiem, lai vēl labāk palīdzētu apmierināt mazo un vidējo uzņēmumu automatizācijas vajadzības.
Skaidrs, ka lielākā daļa ražošanas uzņēmumu neatkarīgi no to lieluma saskarsies ar stingrākiem kravu celšanas noteikumiem. Kā norāda “Gubernija” ražošanas vadītājs A. Perednis, darbinieku trūkums jau tagad daudziem ražošanas uzņēmumiem sagādā galvassāpes. Lai arī ne visus ar rokām veicamos darbus var uzticēt mašīnām, procesu automatizācija un robotizācija vismaz daļēji var palīdzēt atrisināt šo problēmu un nodrošināt, ka bizness virzās uz priekšu raiti, mūsdienīgi un efektīvi.